خلاقيت و نوآوري در امور جاري دفتر مجله  (سال 1396)

1.       پيشنهاد تهيه guideline جهت نوشتن چكيده انگليسي مبسوط تا اين راهنما بتواند در اختيار نويسندگان مقالات قرار گيرد و نويسندگان بتوانند مطابق اين فرمت براي مقالات خود چكيده انگليسي مبسوط تنظيم كنند.

2.       جستجو نمودن عدد h-index اعضاء هیئت تحریریه مجله و قراردادن لینک صفحه h-index اعضاء در سایت مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران جهت اطلاع رسانی بروزترین h-index هیئت تحریریه

 

ثبت تجربيات

1.       اگر نويسنده‌اي كه خودش مقاله را نوشته، جهت تهيه چگيده انگليسي مبسوط، guideline در اختيارش قرار بگيرد، خيلي بهتر از يك مترجم مي‌تواند چكيده انگليسي مبسوط و مفيدي از متن مقاله خود استخراج نمايد.

2.       قراردادن اطلاعات علمی online   اعضاء در سایت حس رقابت علمی را افزایش می دهد و باعث می شود اطلاعات همیشه بروز باشد.

 

خلاقيت و نوآوري در امور جاري دفتر مجله  (سال 1395)

1.       پيشنهاد براي تغيير قالب سايت مجله براي افزايش سرعت

2.       پيشنهاد براي بررسي مقالات توسط سردبير قبل از ارسال براي تحريريه

3.       وارد نکردن مقالات با کیفیت پایین در پروسه داوری

4.       تهیه نامه گواهی از روی سایت برای داوران مجله

5.       تهیه لیستی از حوزه علایق تخصص و شخصی داوران جهت ارسال مقاله مرتبط با حوزه کاری آنها

ثبت تجربيات

  1. با تغيير دادن قالب سايت مجله سرعت حركت در صفحات سايت بيشتر شده و انجام كارها براي داوران و نويسندگان با سرعت بهتري انجام مي‌گيرد.
  2. هنگامي‌كه مقاله‌اي پذيرش مي‌گرفت، حدود 6 ماه در ليست انتظار چاپ مي‌ماند و سپس براي ويراستار ارسال مي‌شد، هنگام ويراستاري ادبي، علمي و متدولوژي، اشكالات مقاله مشخص مي‌شد كه پس از اين 6 ماه يا نويسندگان در دسترس نبودند و يا تمايلي براي چاپ مقاله‌شان نداشتند، چرا كه فقط پذيرش مقاله برايشان مهم بود كه آن را هم قبلاً دريافت كرده بودند، بنابراين پيشنهاد شد كه سردبير مجله قبل از تصميم به پذيرش مقالات، يك‌بار مقاله را به‌طور كامل و دقيق مطالعه كنند و پس از برطرف‌شدن تمام اشكالات نامه پذيرش به مقالات داده شود.
  3. با توجه به این موضوع که تعداد زیادی از مقالات ارسال شده برای داوران مورد تأیید ایشان نمی‌باشد و وقت داوران جهت بررسی و ارزیابی مقالات با کیفیت پایین گرفته می‌شود و هم چنین پیگیری داوری زمانبر می‌باشد و بعد از پیگیری های مکرر در آخر نامه عدم پذیرش برای نویسنده ارسال می‌شد، به دکتر عاشوری پیشنهاد شد که مقالات با کیفیت بالاتر را در پروسه داوری وارد نماید و مقالات ضعیف‌تر از ابتدا قبل از واردشدن به پروسه داوری از روی سایت نامه عدم پذیرش برای نویسنده ارسال گردد.
  4. در هفته گذشته تعدادی از داوران به این دفتر مراجعه نموده و خواستار دریافت گواهی داوری‌شان از تاریخ خاصي تاکنون شدند و می بایست طبق روال گذشته نامه داوری به طور دستی برایشان پرینت گرفته میشد و توسط سردبیر امضاء می شد، براي برطرف كردن اين مشكل به مدیر سایت مجله زنگ زده و گفته شد که امکانی در سایت گذاشته شود که داوران بتوانند نامه گواهی داوری‌شان را با توجه به تعداد داوری‌های انجام داده دریافت نمایند. لذا در قسمت مدیریت مجله نامه داوری جهت گواهی بازنویسی شده و امضاء سر دبیر اسکن شد.
  5. با توجه به این موضوع که حوزه فعالیت داوران مشخص نبود و مقالاتی که جهت داوری ارسال میشد و داور در آن زمینه خاص تخصص نداشتند و انصراف از داوری مقاله مورد نظر را اعلام می نمودند. نامه‌ای به داوران جهت تکمیل فرم تخصص وعلائق‌شان ارسال گردید و بعد از تکمیل‌شدن توسط تمام داوران و پیگیری‌های مکرر، لیست تکمیل و تحویل شوراي سردبيري شد.